naturalny nawóz organiczny

Krótko o historii nawożenia

Odkąd przed wielu wiekami, człowiek zaczął się zajmować rolnictwem, poszukiwał sposobu na użyźnienie i odnowienie swojej ziemi pod uprawy. Powszechną metodą było pozostawianie szczątków zebranych plonów, ich rozkład i przegnicie a potem zmieszanie z glebą. Był to na pewno pierwszy naturalny nawóz organiczny. W czasach nam nieodległych stosowano płodozmian, czyli zasiewano pola co roku innymi roślinami uprawnymi. Działania to pozwalało glebie na odpoczynek i czas potrzebny na regenerację, po której pojawiały się w niej pozytywne mikroorganizmy. Najbardziej inwazyjnym sposobem na użyźnianie gleby było również wypalanie. Wypalane były pozostałości po uprawach, połacie łąk, ale też niestety lasy i puszcze. Te działania dawały efekt bardzo krótkotrwały, po kolejnych wypaleniach ziemia stawała się coraz bardziej jałowa zmieniając się wręcz w nieurodzajny popiół.

Sztuczny czy naturalny?

Około połowy ubiegłego wieku rolnictwo zaczęło korzystać głównie z nawozów sztucznych, wytwarzanych w laboratoriach chemicznych, nowoczesnych i łatwych w użyciu a co najważniejsze skutecznych. Po kilkudziesięciu latach zaczęto robić badania dotyczące wpływu nawozów sztucznych stosowanych przy uprawach roślin jadalnych. Wpływ tychże nawozów na zdrowie ludzkie nie jest pozytywny, przyczynia się do powstawania wielu chorób i dolegliwości. Płody rolne rosną szybko, ale często są uboższe o wiele niezbędnych składników odżywczych.

Współcześnie nowocześni rolnicy preferują naturalne metody uzdatniania gleby. Alternatywą dla zastosowania tradycyjnego obornika jest w pełni naturalny a przy tym łatwo dostępny wermikompost. To po prostu bardzo bogata w składniki mineralne, ciemna w kolorze, bezzapachowa próchnica. Wermikompost wytwarzany jest przez dżdżownice kalifornijskie w specjalnych hodowlach. Przetrawiają one glebę oraz szczątki roślin zwane kompostem i wydalają je w formie naturalnego, pełnego wartości odżywczych humusu. Nawóz ten dzięki wpływowi flory bakteryjnej dżdżownic pełen jest cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin i co najważniejsze pozbawiony on jest zupełnie chemii. Wermikompost bez trudu wchłania się w glebę, użyźnia ją niemal natychmiastowo, niemożliwe jest też przedawkowanie tego nawozu, ponieważ składa się z samych naturalnych składników. Mogłoby się wydawać, że wermikopost jest stosowany tylko w uprawach ekologicznych, – nic bardziej mylnego, dzięki swojej stosunkowo niskiej ceny, dobrej dostępności staje się popularny w wielu dużych i małych gospodarstwach rolnych i dla osób posiadających przydomowy ogród.

zdjęcie dżdżownice kompostowych